Učitelský smíšený pěvecký sbor TYL

2023

XVI. Festival pěveckých sborů v Pardubicích 13. 5. 2023. [ foto ]

O prodlouženém víkendu 6.-8.5.2023 jsme absolvovali návštěvu u spřáteleného sboru Cantica Sacra Tyrnaviae v Trnavě.

V sobotu po příjezdu jsme si prohlédli baziliku sv. Mikuláše, karner v jeho blízkosti, městské opevnění a hostitelé nás provedli po historickém centru. Den jsme zakončili degustací vín z karpatské oblasti v Klubu priatel vína. Vzhledem k náročnému nedělnímu programu jsme se brzy vydali na kutě.

Neděle začala zpíváním na mši v katedrálním kostele sv. Jana Křtitele, následovala prohlídka kostela, dále prohlídka kaple v arcibiskupském paláci, kde jsme využili krásné akustiky a zazpívali si Palestrinovo Gloria Patri. Procházku městem jsme zakončili vyhlídkou z městské věže.

Následoval oběd v hotelu a osobní volno, které mnozí využili k relaxaci na hotelu a někteří k návštěvě trnavských kaváren. Vrcholem nedělního programu byl společný koncert v kostele sv. Jakuba. V zaplněném kostele nejprve zazpíval trnavský sbor a následně my. Při zpívání na kůru u varhan jsme zažili horkou chvilku, kdy varhany najednou přestaly hrát a část Mozartova Te Dea jsme museli zvládnout bez doprovodu. Vše ale dopadlo dobře a po společných skladbách obou sborů pod vedením postupně obou dirigentů jsme byli odměněni velkým potleskem.

Den jsme zakončili společenským večerem v Rytířském sále v klášteře jezuitů. A protože v pondělí už nás nečekalo žádné zpívání, tak jsme si společenský večer opravdu protáhli až do velmi pozdních hodin.

V pondělí nás čekala návštěva Medolandie v Dolní Krupé nedaleko Trnavy. Absolvovali jsme komentovanou prohlídku s degustací medovin, nakoupili suvenýry v místní prodejně a po závěrečné písni dirigované trnavským sbormistrem Petrem Reiffersem jsme se rozloučili s našimi trnavskými kolegy a vyrazili na cestu domů.

Děkujeme našim hostitelům za bohatý program a příjemnou atmosféru.

2022

V neděli 4.12.2022 jsme rozezněli svým zpěvem v doprovodu varhan (Viktor Darebný), violoncella (Jan Drahota), houslí a perkusů kostel sv. Vavřince na Kaňku. Adventní koncert organizoval zapsaný spolek Mozaika Kaňk s podporou Římskokatolické farnosti Sedlec a Města Kutná Hora. [ odkaz na fotky foto Miloš Truhlář ]
Ve dnech 30.9. - 2.10. jsme hostili chrámový sbor z Trnavy Cantica sacra Tyrnaviae. Setkání vyvrcholilo společným koncertem "Krásy duchovní hudby napříč staletími" v chrámu sv. Barbory v sobotu 1. října.

Zúčastnili jsme se Hornických slavností v Kutné Hoře dne 24. září 2022. Svým zpěvem jsme doprovodili slavnostní mši v chámu sv. Barbory a předávání cen Permona v kostele sv. Jana Nepomuckého.


2021

Adventním koncertem v kostele sv. Jana Nepomuckého jsme v neděli 28.listopadu rozsvítili spolu s Oblastní charitou Kutná Hora 1. adventní svíci.


 

Vzhledem k divné době byla bohužel radost z tohoto koncertu mnohým posluchačům a zpěvákům odepřena :(


Po dlouhé době parta a zpívání na soustředění ve Zbraslavicích. 28. a 29. srpna jsmw se připravovali na novou koncertní sezonu a věříme, že si ji užijeme. [ foto ]

2020

Na netradiční advent roku 2020 si můžete vzpomenout na YouTube kanále USPS TYL Kutná Hora.

Noc kostelů 12.6.2020, chrám sv. Barbory zpívání při mši, na programu Te Deum laudamus W.A.Mozarta.


4. 6. 2019 jsme zpívali v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora na koncertu spolu se studentským sborem Gaudeamus při GJO skladbu Peterise Vaskse The Fruit of Silence na texty Matky Terezy.


2019

Koncertní turné USPS Tyl v Remeši ve Francii 7. – 10. 5. 2019

Ve dnech 7. – 10. května 2019 náš sbor prezentoval Kutnou Horu ve francouzské Remeši. Celá naše francouzská mise se nesla v duchu oslav desetiletého výročí partnerství mezi Remeší a Kutnou Horou. Oba dva dny, středa i čtvrtek, byly nabité akcemi.
Ve středu 8. května se uskutečnil velký koncert v auditoriu remešské konzervatoře Auditorium du Conservatoire á Rayonnement Régional společně se sólisty Ensemble de Allegri. Zcela zaplněnému hledišti jsme zazpívali Mši D dur – Lužanskou od Antonína Dvořáka. Na klavír nás doprovodil Viktor Darebný. Sólisté Allegri se představili, mimo jiné, Palmeriho Misou Tango, kterou provedli na podzim i v Kutné Hoře. Tentokráte částmi Kyrie a Gloria. Na závěr jsme se rozloučili společnou skladbou Ave Maria od stejného autora.
Ve čtvrtek 9. května dopoledne komorní část našeho sboru spolu se sborem Allegri zpívala hymnu Evropské unie na remešské radnici při podpisu smlouvy o přátelství mezi Kutnou Horou a Remeší. Zbylá část členů sboru využila volnou chvilku k prohlídce památek Remeše. Odpoledne jsme se již všichni přesouvali ke stánku reprezentujícímu Kutnou Horu, kde byla plánována další produkce. Díky publiku, které neustále přibývalo, jsme přidávali a přidávali naše lidové písničky.
Poté jsme měli plánované vystoupení před remešskou radnicí. Bylo nám velkou ctí, že jsme se zúčastnili slavnostního otevření zrekonstruovaného náměstí a promenády Simone Veil a odhalení její plakety. Simone Veil, francouzská filosofka, sociální reformátorka a spisovatelka byla a je pro Francouze významnou osobností jejich dějin. Na vyžádání z francouzské strany jsme z našeho repertoáru zpívali Cohenovo Haleluja v úpravě Pentatonix, Sbor Židů z opery Nabucco a hymnu EU. Velký zážitek a pocta pro náš sbor i velké emoce spolu se zaplněným náměstím.

[ foto ]


2018

V neděli 28. října 2018 jsme měli tu čest zúčastnit se oslav 100 let republiky v Kutné Hoře. Zazpívali jsme při slavnostní mši v kostele sv. Jakuba, u sochy T. G. Masaryka, v kostele sv. Jana Nepomuckého a při sázení památné lípy ke 100. výročí vzniku ČSR u Dajbychovy vily v České ulici. [napsali v KH listech]

V sobotu 20.10.2018 v 18.00 se náš sbor podílel na Slavnostním koncertě k 100. výročí vzniku Československa v Kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

Vystoupili jsme společně s Městskou hudbou Františka Kmocha a Pěveckým sborem Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Čáslavi. V závěru koncertu se všechna tři tělesa spojila, zazněla Missa Brevis od Jiřího Pavlici. Úpravu skladby provedl dirigent MHFK Kolín Miloslav Bulín, sóla zazpívali Johana Jeřábková a Zdeněk Licek.


Stejný program jako v Praze rozezněl ve čtvrtek 25.10.2018 Chrám sv. Barbory od 19.00 na benefičním koncertě v rámci festivalu Katedrály pomáhají katedrále. Výtěžek z koncertu byl věnován na stavbu nových varhan do Katedrály sv. Víta na Pražském hradě.


V sobotu 15.září 2018 jsme měli tu čest vystoupit na koncertu, který byl součástí oslav desetileté spolupráce měst Kutná Hora a Remeš. Větší část koncertu patřila hostům z Francie, kteří předvedli skvělý hudební výkon, který nenechal chladným nikoho z posluchačů. Náš sbor se prezentoval dvěma drobnými skladbami a na závěr koncertu jsme zazpívali s hosty společně Ave Maria od Martina Palmeriho.


V sobotu 9.června jsme zazpívali při odhalení obnovené pamětní desky legionáře Františka Kočárníka v Hlízově. Naše účast na této akci nebyla náhodná, ale z historického hlediska a pro udržení tradic nezbytná :) Hlízovský unikátní spolek totiž zjistil, že při původním odhalení desky v roce 1936 vystoupil náš zpěvácký spolek a proto jsme byli k této události přizváni i v současnosti a rádi jsme se jí zúčastnili. [ foto z akce ]

Koncert 4. května v kostele sv. Jana Nepomuckého jsme si velmi užili.

Poprvé jsme si zazpívali sbory z oper B. Smetany v lidových krojích, poprvé jsme propojili naši hudební produkci s mluveným slovem a poprvé na našem koncertu hrála harfa.
Kostel byl zaplněn do posledního místa a atmosféra byla nádherná. Díky moc všem našim věrným posluchačům za přízeň.

Foto na svoboda.info

a jedna fotka ze zákulisí :)

2017

 • 28.dubna 2017, již čtvrtý Slavnostní koncert s Městskou hudbou Františka Kmocha v Chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. I přes velmi nepříznivé počasí se kostel zaplnil posluchači, kteří si vyslechli bohatý program orchestrálních skladeb a jako vzpomínku na minulé ročníky i části mší Jiřího Pavlici a Pavla Staňka v úpravě pro orchestr a sbor. [ foto na Svoboda.info ]
 • 30.9.2017 v 19:00 - koncert v kostele sv. Jana Nepomuckého Při našem koncertu s Hradišťanem na jaře 2016 byla vyhlášena sbírka Zvon pro Jakuba. Během roka a půl sbírky se podařilo nashromáždit skoro 3,5 milionu korun a mohl být vyroben zvon Jakub Maria. Vyzdvižen byl 7.října po obědě a my byli při tom.

  O týden později, v neděli 15.října se konala slavnostní mše, při které jsme zpívali Missu Brevis Jiřího Pavlici. Po skončení mše se zvon Jakub Maria poprvé rozezněl.

 • 1.12.2017 chrám sv. Víta v Praze, účast na slavnostní mši Hnutí Stonožka
 • 17.12.2017 v 19:00 adventní koncert na Kaňku
 • 26.12.2017 v 15:30, J.J.Ryba - Česká mše vánoční, chrám sv. Barbory v K.Hoře
  dále se zpívalo: Pojďte všichni ke mně, Blonďatá, Jméno zná i král
 • 31.12.2017, slavnostní mše v Chrámu sv. Barbory, F.X.Brixi - Missa pastoralis

  2016

  170 let ČESKÉHO SBOROVÉHO ZPĚVU V KUTNÉ HOŘE - 2016

  Rok 2016 byl pro náš sbor rokem oslav 170 let nepřetržité činnosti českého pěveckého sboru v Kutné Hoře.

  V sobotu 7.května jsme měli velkou čest přivítat na společném koncertu v kostele sv. Jakuba v Kutné Hoře Hradišťan s Jiřím Pavlicou a Kutnohorský komorní orchestr. Ve vyprodaném kostele zazněly sborové písně, známé písničky Hradišťanu, dialogy písňové i instrumentální, bylo proneseno mnoho hezkých slov.
  Děkujeme za účast všem posluchačům i našim hostům na podiu a těšíme se na dalších koncertech na slyšenou.
  Fotografie z akce jsou k vidění v Kutnohorském deníku a Nezávislých listech

  3.září jsme spolu s hostujícími sbory a zpěváky z Českého Brodu, Kolína a Hradce Králové, za doprovodu Filharmonie Hradec Králové provedli Dvořákovu mši D dur "Lužanskou" v chrámu sv. Barbory.
  foto na svoboda.info

  Poslední akcí věnované přímo oslavě našeho výročí byla výstava 170 LET ČESKÉHO SBOROVÉHO ZPĚVU, která proběhla ve Spolkovém domě. V rámci výstavy jsme "proZpívali" Kutné Hoře. V sobotu 24. září jsme se po veřejné zkoušce ve výstavním sále vydali Kutnou Horou a zazpívali na několika místech spojených se sborovým zpěvem. Cestou nás doprovázeli přátelé a stálí posluchači, ale na mnoha místech si nás vyslechli i náhodní kolemjdoucí. Celou cestu byla příjemná atmosféra a slunce nad hlavami se odráželo i v náladě zúčastněných. večer potom byl koncert v zaplněném kostele sv. Jana Nepomuckého a následně raut pro členy sboru, rodinné příslušníky a sborové hosty a přátele.
  Fotografie z akcí si můžete prohlédnout v Kutnohorském deníku:24.září, vernisáž výstavy

  Nenudili jsme se ani na konci roku. Velkou akcí byl náš koncertní zájezd do Dánska. O naší návštěvě se zmiňuje i Ministerstvo zahraničních věcí :) a Kutnohorské listy.

  K vánočí atmosféře Kutné Hory jsme přispěli netradičně vánočním koncertem v cisterciáckém klášteře v Sedlci, který proběhl 13. prosince za podpory Města Kutná Hora a Philip Morris a.s. Tradičně pak jsme naplnili naším zpěvem Chrám sv. Barbory 26. prosince při provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby a 31. prosince při děkovné bohoslužbě jsme zazpívali Brixiho Missu Pastoralis.

  Významná část pořadu Máme rádi Kutnou Horu je o nás!!

  2015

  Ve čtvrtek 31. prosince jsme se rozloučili se starým rokem Brixiho Missou Pastoralis, kterou jsme zazpívali při děkovné mši svaté sloužené naším arciděkanem Janem Uhlířem v Chrámu sv. Barbory. Společná modlitba spojená se zpěvem v zaplněném chrámu s promluvami našeho pana faráře si našla cestu do srdcí mnoha účastníků. Nechť je rok 2016 spojený s milosrdenstvím a odpuštěním.
  V chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře se opět po roce rozezněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Tradiční koncert se uskutečnil na Štěpána a již neodmyslitelně patří ke kutnohorské vánoční atmosféře. I letos se sešli posluchači všech věkových kategorií ze všech koutů České republiky.

  Na pozvání obce Červené Janovice jsme vystoupili v sobotu 19. prosince s pásmem vánočních písní, koled a gospelů v kostele sv. Martina. Kostel byl zaplněn do posledního místa a celý koncert provázela příjemná vánoční atmosféra.

  Slavnostním večerem vyvrcholily 9. prosince závěrečné celoroční oslavy dvaceti let zapsání historického centra Kutné Hory do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Náš sbor se připojil výběrem speciálních skladeb týkajících se našeho rodného města. Zážitkem byla píseň „Kde domov můj“ zpívaná společně se stojícím publikem.
  V pátek 30. října jsme přispěli svým vystoupením ke slavnostní atmosféře zahájení druhého ročníku festivalu „Kutná Hora, domov můj“. Sbormistr Zdeněk Licek přizpůsobil výběr písní kutnohorskému 19. století a tématice železnice. Zazněly písně Kutnohorská pohádka, Ukolíbavka od J. J. Ryby a veselá písnička o stanicích na kutnohorsko – zručské dráze „Naše lokálka“.

  V sobotu 26. září jsme vystoupili v rámci Svatováclavských slavností v zaplněném kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře. Na programu byly skladby různých žánrů. Mozartovo Te Deum laudamus, Verdiho Sbor židů z opery Nabucco, Smetanovo Věno a Píseň česká, tři části Missy lyricy pana Staňka nebo Rybova Ukolíbavka. Dále písně moravské lidové, africké lidové, tradicionály…
  Sóla si zazpívali Václav Říha a Zdeňka Málková. O klavírní doprovod se postaral Jakub Pikla, student 4. ročníku konzervatoře v Pardubicích.
  Koncert se vydařil, posluchačům jsme zazpívali tři přídavky a pozvali všechny na vánoční Rybovu mši i slavnostní květnový koncert ke 170. výročí založení našeho sboru.

  Mozaika slavila a my s ní.
  V sobotu 5. září jsme zazpívali při oslavě 10 letého výročí založení klubu Mozaika, který se na Kaňku stará o volnočasové aktivity nejen dětí této městské kutnohorské části, pořádá různá setkání, jarmarky, posvícení.
  Za deset let působnosti využil několikrát prostory centra i náš pěvecký sbor. Mimo jiné nám Mozaika poskytla zázemí pro natáčení našeho prvního vánočního CD v roce 2007 a profilového CD písní různých žánrů "Proč bychom se netěšili!" v roce 2013.

  6. července jsme vystoupili v evangelickém kostele v Kutné Hoře k 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Při slavnostní ekumenické bohoslužbě zazněly písně Laudate Omnes Gentes, Smiluj se Bože, Tebe Bože chválíme, Kyrie a Učiň mě Pane nástrojem.

  V sobotu 13. června jsme si ve zcela zaplněném chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně zazpívali Missu Brevis autora Jiřího Pavlici, uměleckého vedoucího Hradišťanu, doprovázenou Městskou hudbou Františka Kmocha. Společně se v této skladbě představili také vokální sólisté Veronika Němcová, Zdeněk Licek a varhaník Viktor Darebný.
  Pro velký úspěch byly na závěr zopakovány dvě části z Pavlicovy mše. Koncert byl součástí 52. Kmochova Kolína, Mezinárodního festivalu dechové hudby.
  V pátek 29. května večer náš sbor vystoupil během Noci kostelů v evangelickém kostele v Kutné Hoře. Kromě duchovních písní Smiluj se Bože a Tebe Bože chválíme, zazněla i Laudate Omnes Gentes a Locus Iste. Dále jsme zazpívali Graduale Leoše Janáčka a tři části z Missa Lyrica současného hudebního skladatele Pavla Staňka, a to Kyrie, Benedictus a Agnus Dei. Návštěvníci koncertu se mohli také zaposlouchat do nádherného hlasu Světlany Kozákové, v jejímž podání zazněl spirituál Duše má vzlítne vzhůru a na závěr Stvoření světa s kytarovým doprovodem sbormistra Zdeňka Licka.
  Missa Lyrica od Pavla Staňka v podání USPS Tyl a Městské hudby Františka Kmocha zazněla v Chrámu sv. Barbory 7. května na počest těm, kteří obětovali ve II. světové válce to nejcennější, svoje životy. Ti, kteří přežili, ztratili rodiny, přátele a hrůzy války si nesli celý život s sebou. Jedním z nich byl i Pavel Staněk, autor této skladby, který byl osobně koncertu přítomen. Koncert byl tedy zejména poděkováním, ale také nadějí pro naše děti. Proto byl výtěžek z koncertu věnován Církevní mateřské škole sv. Jakuba v Kutné Hoře.
  Na úvod koncertu zazněla „Toccata a Fuga d-moll“ Johanna Sebastiana Bacha, kterou na varhany zahrál Viktor Darebný. Postupně si posluchači mohli vychutnat sólový hoboj Jana Molingera ve skladbě E. Morriconeho „Gabriel´s oboe“, sólovou flétnu Jany Havlíkové v „Concertinu Classico – 2. věta a v „Tambourin“ François-Joseph Gosseca. Svými hlasy rozezněli chrám sólisté Vendula Chmelíková v „Lascia ch´io pianga“ a Zdeněk Licek „Largem z opery Xerxes“ obojí z pera mistra Georga Friedricha Händela.
  foto: Jan Šmok
  další články a fotografie: Kutnohorské listy, Svoboda.info
  Ve čtvrtek 16. dubna jsme měli generální zkoušku s Městskou hudbou Františka Kmocha na slavnostní koncert, který proběhne 7. května v Chrámu sv. Barbory. Rozezpívali jsme se i v Kapli Božího těla a poté jsme již zkoušeli s kolínskými hudebníky v chrámu. Missa Lyrica současného hudebního skladatele a dirigenta Pavla Staňka, dlouholetého šéfdirigenta Ostravského rozhlasového orchestru, bude vyvrcholením koncertu a programu oslav konce II. světové války u nás v Kutné Hoře.

   
  V sobotu 11.dubna jsme vyrazili do Lednice na Moravě. Bylo nádherné počasí na procházku zámeckým parkem a den jsme zakončili ve vinném sklepě Pod vrbou degustací a hlavně zpěvem.

  2014

  Ve středu 31. prosince jsme se rozloučili se starým rokem Brixiho Missou Pastoralis, kterou jsme zazpívali při děkovné mši svaté sloužené naším arciděkanem Janem Uhlířem v Chrámu sv. Barbory. Společnou modlitbou jsme poprosili o Boží pomoc do nového roku 2015.
  V chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře se rozezněla Česká mše vánoční
  Sváteční hudba ve spojení s prostředím gotické katedrály. To jsou hlavní lákadla koncertu, který každoročně na Štěpána rozezní světoznámý chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Na Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby si v pátek našlo cestu přes tisíc lidí z různých koutů republiky.

  Většina diváků přišla na koncert Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl kvůli neopakovatelnému zážitku, umocněnému prostředím chrámu. Je to i případ Zdeňka, který s manželkou přijel do Kutné Hory z Odoleny Vody. "Líbí se nám to tady, už jsme tu byli loni. Je to krásné místo i hezká hudba.“ A podobný názor má také Miloslava, která to do katedrály měla o poznání blíž. Žije totiž v Kutné Hoře. „Krásný chrám, krásná muzika,“ dodává...


  Druhý vánoční koncert rozezněl večer 20. prosince kostel sv. Matouše v Třeboníně. Vánoční koledy za doprovodu fléten, violoncella, kytar a kajonu ocenili posluchači potleskem, který si vyžádal několik přídavků. Společně jsme si s třebonínskými posluchači zazpívali Tisíc andělů, Veliká je novina, Blonďatou a na závěr Narodil se Kristus Pán.
  Náš vánoční koncert 20. prosince zcela zaplnil kostel sv. Václava v Krchlebech.

  Zazpívali jsme si známé i méně známé vánoční koledy. Některé z nich za doprovodu fléten Jitky Křičkové a Jany Havlíkové, violoncella Jana Drahoty, kytar Zdeňka Licka a Jaroslava Dvořáka. Na kajon hrál Vilém Licek a na valchu Kristýna Drahotová.

  Jako sólisté se představili Vendula Tvrdíková, Václav Říha, Zdena Nezmeškalová, Jaroslav Dvořák. Svoji sólovou premiéru si zazpívala také Anička Coufalová. Adeste Fideles zaznělo v komorním uskupení Freetetu.

  USPS Tyl si jako host 18. prosince zazpíval v kostele sv. Gotharda v Českém Brodě Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby společně s komorním orchestrem Vox Bohemica a Základní uměleckou školou v Českém Brodě. Akce se konala pod záštitou českobrodské Římskokatolické farnosti.
  V pátek 21. listopadu jsme se v kostele Na Náměti rozloučili s naším členem, výborným zpěvákem a amatérským varhaníkem, MUDr. Robertem Budajem. Všichni jsme o jeho nemoci věděli, přesto nás zpráva o jeho úmrtí ve věku 55 let překvapila. Zádušní mše se zúčastnilo na 30 zpěváků, takže jsme mohli Robertovi na rozloučenou zazpívat Requiem J.E. Kypty a Smiluj se Bože Petra Ebena.
  Robert se zásadní měrou podílel na zpracování archivu notového materiálu sboru a s přestěhováním do Spolkového domu byla jeho práce konečně plně zúročena.
  plakát na Rybovu Českou mši vánoční 2014 Tisková zpráva - USPS Tyl zve posluchače do Chrámu sv.Barbory na tradiční Rybovu Českou mši vánoční

  Chrám sv. Barbory po roce opět rozezní tóny Rybovy České mše vánoční. Tradiční koncert, který patří v Kutné Hoře již neodmyslitelně k atmosféře vánočních svátků, se uskuteční na Štěpána - v pátek 26. prosince v 15.30.

  Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl pod taktovkou Zdeňka Licka zve k poslechu všechny, kteří si chtějí zpříjemnit vánoční svátky hudbou a zpěvem a poslechnout si mši v našem provedení s varhanami a sólisty z Kutné Hory a okolí. více...

  25 let od sametu 25 let od Sametu jsme oslavili společně s posluchači slavnostním koncertem s Kutnohorským komorním orchestrem v refektáři Jezuitské koleje (GASK) v pátek 14. listopadu.

  Stejně jako před pětadvaceti lety jsme začínali písní Kde domov můj a Věnem Bedřicha Smetany. Následoval Sbor Židů z opery Nabucco, Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty a na závěr Tylovo heslo.

  Festival Kutná Hora 19.stl. 28. října 2014 jsme se stali součástí prvního ročníku festivalu „Kutná Hora, domov můj – Kutná Hora 19. století“.

  Vystoupením našeho pěveckého sboru jsme připomněli 180. výročí premiéry písně „Kde domov můj“. Dále zaznělo Tylovo heslo, Věno Bedřicha Smetany, Kutnohorská pohádka a společně s námi si účastníci festivalu zazpívali písničku Pocestný.

  Gaudium a USPS v Chrámu sv. Barbory V neděli 12. 10. 2014 v Chrámu svaté Barbory si milovníci klasické hudby mohli vychutnat společné vystoupení našeho kutnohorského USPS Tyl a sboru Gaudium, který je smíšeným pěveckým sborem 1. LFUK v Praze a Sokola Královské Vinohrady.

  Pod taktovkou sbormistrů Vladislava Součka a Zdeny Součkové a za klavírního doprovodu Jitky Nešverové, zazněla Mediavel Gloria od Vijay Singh, Napadly písně Antonína Dvořáka z cyklu V přírodě, Gloria J.K. Vaňhala nebo písně Adama Michny z Otradovic.

  Gaudium společně s kvartetem zobcových fléten, vedeným uměleckou vedoucí Denisou Višňákovou, představili duchovní písně ze 14. a 16. století. Na závěr oba sbory spojilo Handelovo Haleluja zpívané z kůru chrámu za varhanního doprovodu Viktora Darebného.

  koncert ve Spolkovém domě Počasí nám přálo, a proto jsme v sobotu 27. září uspořádali koncert, historicky poprvé, ve dvoraně Spolkového domu.

  V programu zaznělo Mozartovo Credo z Velké mše C-moll, Kyrie, Gloria, Benedictus a Agnus Dei z Pavlicovy Missy brevis, část z cyklu Ukvalských písní Leoše Janáčka, Věno Bedřicha Smetany, duchovní písně i muzikálové melodie.

  Svoji sólovou premiéru si odzpívaly Iveta Hrejsemnou a Kristýnka Drahotová. Koncert byl součástí programu Svatováclavských slavností, které tradičně ukončují turistickou sezónu v Kutné Hoře.

  17. 8. 2014 v 19 hodin v Chrámu sv. Barbory se odehrál slavnostní závěrečný koncert Mezinárodního hudebního festivalu Praha, klasika… Hlavním programem večera byla Mozartova Velká mše c moll.

  Posluchačům zahrál festivalový orchestr Academia filarmonica Bohemia. Zazpívaly opět sbory Sylphied a Mozart Chamber Chorus, USPS Tyl a Zpěvácký spolek Hlahol Praha. Sólových částí se ujaly sopranistky Nozomi Tanaka a Mikiko Akita. Tenorový part zazpíval Zdeněk Licek a basový part obstaral Pavel Klečka. Dirigentem koncertu byl Tsutomu Masuko.

  17. 8. 2014 Mezinárodní hudební festival Praha, klasika… přivezl do Kutné Hory japonský sbor. Umění japonských pěvců si mohli návštěvníci Katedrály Nanebevzetí panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci užít v rámci běžných prohlídek v 11 hodin dopoledne.

  Koncert s názvem „Sborová ochutnávka“ představil USPS Tyl a hosty – pěvecké sbory Sylphied a Mozart Chamber Chorus z Japonska. Sbory pod vedením dirigentů Tsutomu Masuka a Zdeňka Licka přítomným zazpívali směs japonských a českých písní a také Cantique de Jean Racine od Gabriela Fauré. Na varhany doprovázel Viktor Darebný a na klavír se představila Yukari Ueda.

  V sobotu 16. 8. 2014 se náš sbor účastnil v Třeboníně oslav 820 let od první zmínky o obci.

  Při této příležitosti jsme na návsi zazpívali lidové písně, spirituály a muzikálové melodie a poté v kostele sv. Matouše spirituál „Duše má vzlítne vzhůru“ a „Stvoření světa“ a chválu „Živou vodu“ vše v úpravě sbormistra Zdeňka Licka. Na závěr zaznělo Handelovo Halleluja z oratoria Mesiáš.

  11. 6. 2014 v Chrámu svaté Barbory zazněla „píseň bezdomovce“.

  Pátý den sedmého ročníku Mezinárodního festivalu vážné hudby patřil dílu avantgardního skladatele Gavina Bryarse. Zazněla jeho skladba Jesus´ Blood Never Failed Me Yet, která je harmonizací nahrávky neumělého zpěvu londýnského bezdomovce. Bryars ze 13 taktů nahrávky vytvořil hodinovou smyčku.

  „Původní nahrávka se stala přímo kultovní, živá provedení nejsou častá," sdělil umělecký ředitel festivalu Jiří Bárta. Skladba byla původně v roce 1971 nahrána coby doprovodná hudba k dokumentárnímu filmu o drsném londýnském pouličním životě. Lidé vystavení objektivu kamery, převážně opilí bezdomovci, se spontánně pouštěli do zpívání.

  Pro návštěvníky chrámu svaté Barbory to byl překvapující zážitek. Vystoupil mimo jiné také zpěvák Dan Bárta, Miroslav Vitouš, Ensemble 2014, sbory USPS TYL a GAUDEAMUS Kutná Hora.

  (zdroj:http://kutnohorsky.denik.cz/kultura_region/v-chramu-svate-barbory-zaznela-pisen-bezdomovce.html)

  7. 6. 2014 jsme se sešli v Parku pod Vlašským dvorem na Jarmarku neziskových organizací v Kutné Hoře a okolí. I přes velmi horké počasí jsme si krásně zazpívali a ukázali, jak se dá trávit volný čas s partou bezvadných lidí.

  Na jarmarku jsme se také prezentovali vlastním stánkem s informacemi o sboru. Akce přinesla své ovoce, protože se nám na zkouškách objevili noví zájemci o členství.

  30. 5. – 1. 6. 2014 – Koncertní turné Morava

  31. 5. 2014 v 15 hodin jsme uspořádali společný koncert se smíšeným pěveckým sborem Cantare ze Slavičína v srdci lázeňské kolonády v Luhačovicích.

  Nadšený potlesk posluchačů koncertu pod širým nebem nás velmi potěšil a naladil na večerní koncert. Lázeňské město nás okouzlilo svojí architekturou i vědomím, že do Luhačovic pravidelně jezdíval významný hudební skladatel Leoš Janáček.

  31. 5. 2014 od 19 hodin, týž den večer jsme zazpívali koncert v kostele sv. Vojtěcha ve Slavičíně. Zazněla chrámová hudba zakončená Brixiho Missou Pastoralis a odměnou za náročný den byl úžasný společný zážitek s posluchači a jejich dlouhotrvající potlesk vestoje.

  Naše velké poděkování patří úžasným lidem ze sboru Cantare za přátelské setkání a možnost společně se sejít při činnosti, která je našim srdcím nejbližší, při hudbě a zpěvu. Děkujeme také cimbálové muzice Klobučan za milé přijetí a přivítání a společné prožití veselého večera.

  UNESCO 1. 5. 2014 jsme zazpívali v kostele sv. Jana Nepomuckého speciální koncert pro město Kutná Hora pro členy Výkonného výboru Organizace měst zapsaných na seznamu UNESCO.

  Na čtyřicet delegátů nejrůznějších měst z celého světa bylo pozornými posluchači. Zazněla nejen chrámová hudba Iubilate Deo, Tantum ergo nebo Handelovo Halleluja, ale také lidové písně české i africké, spirituály, známé operní i muzikálové melodie.

  Na varhany a klavír doprovázel Viktor Darebný společně s klavíristou Michalem Hanušem. Koncert se mimořádně vydařil.

  26. 4. 2014 Kutnohorský chrám svaté Barbory po roce znovu praskal ve švech! Tolik titulek v Kutnohorských listech.

  Městská hudba Františka Kmocha Kolín a kutnohorský USPS Tyl po roce znovu společně koncertovaly v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Pro stovky diváků, kteří na koncert vyrazili, bylo přichystáno několik hudebních lahůdek. Koncert vyvrcholil Missou Brevis Jiřího Pavlici.

  Dlouholetý primáš a umělecký vedoucí cimbálové muziky Hradišťan, Jiří Pavlica, je v posledních letech znám především jako úspěšný autor mnoha hudebních projektů. Významným dílem je mj. jeho Missa Brevis, kterou si mohli posluchači v úpravě dirigenta kolínského orchestru Miloslava Bulína poslechnout v druhé polovině koncertu.

  Kromě orchestru a USPS Tyl se představili vokální sólisté Vendula Chmelíková, Zdeněk Licek a varhaník Viktor Darebný. Zajímavostí této skladby je i rozsáhlý part koncertních zvonů, na které zahrál člen MhFK Martin Kašpar. Vůbec prvnímu provedení Missy Brevis v úpravě pro dechový orchestr byl v chrámu svaté Barbory přítomen i sám autor.

  (zdroj:http://www.kutnohorskelisty.cz/2014/04/27/obrazem-chram-svate-barbory-po-roce-znovu-praskal-ve-svech/)

  V úterý večer 22. 4. 2014 v Tylově divadle převzal z rukou kutnohorského starosty Ivo Šance ocenění za svou snahu a činnost, kterou se podílí na rozvoji Kutné Hory i náš sbormistr Zdeněk Licek.

  „Největší dík patří členům Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl. To oni mají největší zásluhu na tom, že mě práce dirigenta baví," řekl náš Zdeněk. Patří mu i za nás velký dík. Společně a s chutí jsme si na jevišti zazpívali lidovou píseň Daleká, šeroká, skotskou lidovou Dudy z Edinburgu, I can´t help falling in love od Presleyho, Peretiho The lions sleeps tonight a hit z muzikálu My fair lady Wouldn´t it be loverly?

  Poslední rozloučení s páterem Teichlem V pátek 4. 4. 2014 proběhlo v kostele sv. Jakuba poslední rozloučení s Mons. Josefem Tajchlem za přítomnosti otců biskupů, řady kněží a bývalých i současných farníků zesnulého. Jeho tělo bylo po mši svaté uloženo do kněžského hrobu na místním hřbitově. Náš sbor se s Mons. Tajchlem rozloučil písní Smiluj se bože od Petra Ebena a J. E. Kyptovým Requiem. Na varhany doprovázel Viktor Darebný.
  Deska USPS Tyl na Spolkovém domě V podvečer ve čtvrtek 23. 1. 2014 jsme slavnostně připevnili na budovu Spolkového domu keramickou desku s názvem našeho sboru, kterou pro nás vyrobil kutnohorský výtvarník Andrej Németh.

  Zazpívali jsme si  skladbu „Proč bychom se netěšili“ ze Smetanovy Prodané nevěsty a na závěr také Kde domov můj – ale ne jako státní hymnu, ale jako píseň - tedy obě sloky původní písně. Tato skladba zazněla totiž také v roce 1846 při založení pěveckého sboru v Kutné Hoře, na jehož tradici současný sbor pod názvem USPS Tyl navazuje.

  Ve zrenovovaných prostorách Spolkového domu v Lierově ulici máme již rok své stále působiště.


 • Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl, z.s., Malešovská 787, 284 01 Kutná Hora
  IČO: 26625377
  předseda: Mgr. Zdeňka Málková, sbormistr: Mgr. Zdeněk Licek
  č.ú.:267290545/0300 Poštovní spořitelna
  správce webu: Pavlína Šimůnková